Oplatí sa teraz predať nehnuteľnosť ?

4.3.2019


Otázka, ktorú si pokladá veľa potencionálnych predávajúcich. „V ideálnom svete by rozhodnutie Národnej banky Slovenska (NBS) sprísniť podmienky pri udeľovaní hypoték znamenalo výrazné ochladenie dopytu po bývaní a stabilizáciu cien. Developeri síce pocítili dosahy opatrení, trh si však aj tak ide svojou cestou, keď ponuka nestačí pokrývať dopyt.“ konštatuje Tomáš Vašuta z News and Media Holding.


Developeri však takéto porovnávanie nemajú radi. „Je zvykom porovnávať súčasné ceny s cenami v predkrízovom období. Je však potrebné ich porovnávať v širšom kontexte, keďže len priemerná mzda na Slovensku vzrástla od roku 2008 o viac ako 30 percent. Je preto logické, že ľudia si môžu dovoliť viac,“ konštatuje Michal Pauer, riaditeľ predaja Cresco Group.


Uzdravuje sa pomaly naša ekonomika ?


Len na pripomenutie: kým v roku 2008 sa pred vypuknutím krízy predávali nehnuteľnosti v priemere za 1 549 eur za štvorcový meter, v treťom štvrťroku tohto roka sa priemerná cena posunula na hranicu 1 433 eur za štvorcový meter. Medziročne to bolo zvýšenie o necelé štyri percentá.


Od polovice roka pritom platia opatrenia, ktoré sprísňujú udeľovanie hypoték. Výkonný riaditeľ Penta Real Estate Slovensko Juraj Nevolník konštatuje, že toto opatrenie má badateľný vplyv na dostupnosť bývania. „V porovnaní s minulým rokom sa dopyt po bytoch v roku 2018 oslabil. Aj keď stále vysoko prevyšuje ponuku, keď na jedného kupujúceho je v ponuke cca 0,6 nového bytu,“


Môžeme potvrdiť, že tento stav, kedy ceny atakujú dlhodobé maximum, stále pretrváva. Pre predávajúcich je teda vhodný čas na predaj, i keď podľa predpokladov majú novostavby stále ešte priestor na mierny rast cien...


Text bol prevzatý zo stránky www.trend.sk


Mohlo by vás zaujímať

Post image

Profesionalita, zodpovednosť perfekcionizmus, dôveryhodnosť, férovosť, komplexnosť ... Hodnoty, ktoré vymedzujú najlepších. Preto existujú v našom pomíňaní iba takéto hodnoty, ktoré sa snažíme už od roku 2011 aplikovať v našom projekte „Komplexné realitné služby“ pre všetkých klientov a zákazníkov našej spoločnosti. Kontaktujte nás a presvedčte sa sami.

Post image

Každý obchod musí postupovať podľa jasne definovaných podmienok a zákonov. My si to uvedomujeme a preto svojim klientom ponúkame aj komplexné právne služby s poradenstvom, realizáciu vysporiadania nehnuteľností a legalizácie stavieb ako i zabezpečenie znaleckého posudku.

Post image

Každý z nás má sen, ktorý by si chcel splniť. Zväčša je to kúpa nehnuteľnosti, ktorá sa má stať vašim domovom. V rámci „Komplexných realitných služieb“ vám dokážeme zabezpečiť najvýhodnejšiu možnosť financovania či dofinancovania Vášho sna. Stačí nás kontaktovať a radi Vám pomôžeme. Sny sa môžu stať skutočnosťou!