Znalecké posudky a odhady

Čo je znalecký posudok?
Znalecké posudky obsahujú niekoľko dokumentov, ktoré napr. banka vyžaduje pri posúdení vašej žiadosti o hypotekárny úver a stanovenie maximálnej výšky úveru.
Aký je postup pri znaleckom posudku?

• Zadávateľ znaleckého alebo iného úkonu telefonicky alebo e-mailom špecifikuje nehnuteľnosť a účel ohodnotenia, vystaví sa písomná objednávka.
• Oboznámenie zadávateľa znalcom s podkladmi, ktoré sú k úkonu potrebné, dohodnutie počtu vyhotovení znaleckého úkonu (štandardne tri vyhotovenia) a predpokladaná cena za požadovaný úkon.
• Dohodnutie termínu obhliadky.
• Pri obhliadke sa nehnuteľnosť zameria, vypracuje sa fotodokumentácia aktuálneho stavu a preberú sa podklady potrebné k ohodnoteniu, spresní sa cena za znalecký úkon, podpíše objednávka.


Odovzdanie znaleckého posudku (alebo iného úkonu) v dohodnutom termíne a počte vyhotovení podľa požiadaviek zadávateľa.


Aké doklady budete potrebovať pre vyhotovenie znaleckého posudku?
Znalecké posudky obsahujú niekoľko dokumentov, ktoré napr. banka vyžaduje pri posúdení vašej žiadosti o hypotekárny úver a stanovenie maximálnej výšky úveru.


Ak potrebujete znalecký posudok na byt, znalec bude od vás potrebovať tieto dokumenty:
• List vlastníctva a katastrálnu mapu, ktoré si môžete stiahnuť zo stránky www.katasterportal.sk, prípadne to za vás vybaví znalec.
• Doklad o veku stavby – pri bytoch stačí potvrdenie veku od vášho správcu bytového domu. Toto potvrdenie vám zvyčajne vystavia bez poplatku na počkanie. Prípadne môžete doložiť kolaudačné rozhodnutie, ak ho máte vy alebo správca. Pri dome je to vždy kolaudačné rozhodnutie.
• Pôdorys nehnuteľnosti – znalec si premeria nehnuteľnosť a pripraví nákres pôdorysu, prípadne ho môžete doložiť, ak ho máte. Pri rodinných domoch je kompletné zakreslenie stavby súčasťou projektovej dokumentácie.
• Spôsob nadobudnutia nehnuteľnosti – k znaleckému posudku musíte tiež doložiť zmluvu, ktorou aktuálny vlastník nadobudol nehnuteľnosť.
• Fotografická dokumentácia – k znaleckému posudku musíte tiež doložiť fotografickú dokumentáciu danej nehnuteľnosti

Aká je cena znaleckého posudku?
Cena za znalecký posudok sa líši podľa regiónov. Pri bytoch sa cena pohybuje od 100 do 200 EUR, pri domoch suma začína od 300 EUR. Poplatok za znalecký posudok znáša žiadateľ o hypotekárny úver ešte predtým ako sa dozvie, či mu banka hypotéku schváli. Niektoré banky vám v rámci ich akcií môžu poplatok za znalca preplatiť.


Ako dlho trvá dodanie znaleckého posudku?
Dodanie znaleckého posudku trvá od zamerania a od dodania potrebných dokladov cca. 4 dni.
Aký je účel znaleckých posudkov:

Kúpa/Predaj nehnuteľnosti
Dedičské konanie,
Zrušenie bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM),
Zrušenie podielového vlastníctva, výpočet spoluvlastníckych podielov,
Nepeňažné majetkové vklady,
Zápis rozostavaných stavieb do katastra nehnuteľností,
Iné.


Potrebné podklady k vypracovaniu znaleckého posudku v odvetví Odhad hodnoty nehnuteľností:


Byty:
1. list vlastníctva nie starší ako 3 mesiace môže byť vytvorený aj cez www.katasterportal.sk
2. kópia z katastrálnej mapy (www.katasterportal.sk)
3. doklad o nadobudnutí bytu (kúpna zmluva, osvedčenie o dedičstve a pod.)
4. doklad o veku domu (potvrdenie od správcu domu alebo bytového družstva)
5. pôdorys bytu a príslušenstva (pivnica, komora...).


Pozemky:
1. list vlastníctva nie starší ako 3 mesiace
2. kópia z katastrálnej mapy
3. územnoplánovacia informácia o funkčnom využití pozemku (podľa územného plánu obce, vydáva stavebný úrad).


Rodinné domy, chaty:
1. list vlastníctva nie starší ako 3 mesiace
2. kópia z katastrálnej mapy
3. geometrický plán ( pri rozostavaných stavbách )
4. doklad o veku ( stavebné povolenie, kolaudačné rozhodnutie... )
5. projektová dokumentácia , technická správa.
6. Iné doklady - rozhodnutia stavebného úradu k prístavbe, nadstavbe, prestavbe alebo rekonštrukcii s príslušnou projektovou dokumentáciou.


Iné nehnuteľnosti:
• podľa individuálneho dohovoru so znalcom
Žiadosť o hypotéku

Ak máte v rukách znalecký posudok, môžete požiadať v banke o hypotekárny úver. Znalec vám posudok doručí v dvoch tlačených verziách a na 2 CD nosičoch.
Hypotekárny úver (prepojenie na Lindu) môžete žiadať v maximálnej výške hodnoty nehnuteľnosti, ktorú máte v znaleckom posudku.

Ako sa určuje ocenenie nehnuteľnosti?
Vyše 50% hodnoty nehnuteľnosti vychádza z polohy a lokality nehnuteľnosti (poloha v blízkosti centra, doprava v okolí, prevládajúca zástavba či skladba obyvateľstva). Práve lokalita má na aktuálnu ale i budúcu hodnotu nehnuteľnosti najväčší vplyv. Výhoda dobrej lokality je tiež v postupnom raste hodnoty vašej nehnuteľnosti.


Znalec nehnuteľnosti sa tiež pozerá na technický stav budovy (výmera, vek stavby, opotrebenie), údaje o pozemku a príslušenstvo k nehnuteľnosti.


Kúpna cena je vždy vecou dohody medzi predávajúcim a kupujúcim. Ak však kúpu nehnuteľnosti financujete napr. cez hypotekárny úver, vašu banku bude zaujímať skutočná hodnota danej nehnuteľnosti a teda tá, ktorú Vám daný znalec vyhotoví.

 

Kontrolný kód

i
Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti